Anasayfa / Kişisel Gelişim / Hayır! diyebilmek

Hayır! diyebilmek

Hayır! Diyebilmek

Uzun, orta ve kısa vadeli hedefler ile öncelikleri belirliyor musun? Ulaşmak istediğin amaç ve hedefler için eylem plan yapıyor musun? Bunları gerçekleştirmek için yapılacaklar listesi hazırlıyor musun? Hayır diyebiliyor musun?

‘’Hayır’’ demeyi başaramazsak işlerin asla sonu gelemez. Planlar uygulanamaz. Oysa çevremizdekileri kırmadan onlara ‘’hayır’’ demenin bazı yolları var:

Karşındakine o anda yapıp yapamayacağını bildirebilirsin. ‘’Şu anda çok meşgulüm, bu konuya zaman ayırmam mümkün değil’’ diyebilirsin.

Hayır diyememek, ihtiyaç duyulmaya ihtiyaç duymaktan, onay ve sevgiyi kaybetme korkusundan, iyi insan olma imajını korumaya çalışmaktan ya da özgüven düşüklüğünden kaynaklanır. Bedeli ise sömürülmektir.

Nil Gün

Hakkında Yönetici

Kitap okumayı ve bireysel gelişimi çok seven, huzuru kitaplarda bulan, kitaplara ve güzel konulara dair biriktirdiklerini paylaşmaktan hoşlanan biriyim.

İlginizi Çekebilir

Otomatik Düşünceleriniz Farkına Varmak

Duygularınızdaki değişimleri gözleyin İlk adım, ne düşündüğünüzün farkına varmaktır. Genellikle düşüncelerinizden çok, duygularınızın farkında olduğunuz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir