Anasayfa / Güzellik-Bakım / Saçı Gür Gösterme Yolları

Saçı Gür Gösterme Yolları

İnce ve hacimsiz haçlar biz kızlar için her zaman rahatsızlık verici olmuştur. Penelope Cruz’unki gibi doğal ve gür saçlara özeniyoruz hepimiz. Saçlarımızı daha canlı, daha gür hale getirmek için uygulayabileceğimiz taktiklerden bahsedelim biraz. 🙂

Doğru Saç Kesimi

Daha dolgun bir görünüm sağlayabilecek saç kesimleri konusunda kuaförünüzü tembihleyin. Kısa saç her zaman daha gür görünür; saçlarımız uzadıkça ağırlığı arttığı için sönükleşmeye başlar. Ama uzun saçlarımdan vazgeçemem diyorsanız daha farklı yöntemleri de uygulayabilirsiniz; katlı kesim yaptırırsanız saçlarınız daha hacimli görünecektir.

Saç Yıkama Alışkanlığı

 

Saçları temiz tutmak önemlidir; fakat çok sık yıkarsanız saç kırılgan hale gelir ve saç kökleri için gerekli yağ yetersiz kalır. Saçlarınız kurumaya ve dökülmeye başlar.

Haftada 2 ya da 3 kez şampuanlamak yeterlidir. Önceki gün yıkamış olmanıza rağmen saçlarınız çeşitli sebeplerden yağlanmışsa kuru şampuan kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Saçlarınızın gerekli neme kavuşması ve kırılmaması için her yıkamada uç kısımlara saç kremi uygulayın. Suyun çok sıcak olmasından kaçının.

Saç Şekillendiricilerden Uzak Durun

Düzleştirici, maşa gibi ısı ile çalışan saç şekillendiriciler saç uçlarının yanmasına, kırılmasına sebep olur. Bu tür şekillendiricileri kullanma sıklığınızı haftada 1 defaya indirmeye çalışın.

Saç Kurutma Makinesi Kullanmayın

Eğer mümkünse saçlarınızı doğal bir süreçle kurumaya bırakın. Bu sayede kuruluk ve dökülmeler azalır.

Kimyasal Saç Boyası Kullanmayın

Saçlarınızı hiç boyamayıp doğal rengi ile bırakırsanız hacimsizlik  ve sönüklük sorunuyla daha az karşılaşırsınız. Saçlarınızı renklendirmeyi çok seviyorsanız, Manic Panic gibi vegan saç boyaları kullanabilirsiniz.

Tarak Seçimi ve Tarama Sıklığı

Kafa derisi tarafından oluşturulan yağların saçınıza daha çok etki etmesi açısından saçlarınızı taramak önemli bir aşamadır. Bunu doğru yapabilmek için dikkat etmeniz gereken noktalar:

-Kıl fırçalar yerine dişlerin geniş aralıklı olduğu plastik tarakları tercih etmelisiniz.

-Saçlarınızı günde 1 kez taramalısınız.

-Saçlarınız ıslakken kırılmaya ve dökülmeye karşı çok hassas olduğu için, kurutmadan önce taramayın.

Parmaklarınızla Masaj Yapın

Saç derinize parmaklarınızla küçük daireler çizerek masaj yapın. Bu sayede kan dolaşımı artarak saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlayacak.

Diş Fırçası Yöntemi

Saçlarınızı, üst kısımlarından tutamlar alıp diş fırçasını aşağı doğru, krepe yapar gibi hafifçe tarayın. Böylece saçlarınıza zarar vermeden daha hacimli bir görünüm elde edersiniz.

Şekillendirici Saç Spreyi

Başınızı öne doğru eğip güzelce tarayın. Saç şekillendirici spreyi saçınıza yaklaşık 30 cm uzaklıktan sıkın. 5 dakika kadar kurumasını bekleyip başınızı kaldırın. Çok kalıcı olmasa da gür ve kabarık bir görünüm elde edeceksiniz.

Hakkında Yönetici

Kitap okumayı ve bireysel gelişimi çok seven, huzuru kitaplarda bulan, kitaplara ve güzel konulara dair biriktirdiklerini paylaşmaktan hoşlanan biriyim.

İlginizi Çekebilir

Anime-Kawaii Göz ve Dudak Makyajı Nasıl Yapılır?

 Herkese selamlar! 🙂 Yaklaşık 1-2 haftadır anime diziler izlemeye başladım. Şimdiye kadar hiç ilgimi çekmemiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir