Anasayfa / Film Yorumları / Siyah Kuğu (Black Swan)

Siyah Kuğu (Black Swan)

  Merhabalar. 🙂 Çok uzun zamandır izlediğim en etkileyici film olan Siyah Kuğu filminden bahsetmek istiyorum biraz. Dün moralim bozuktu ve içimden hiçbir şey yapmak gelmiyordu. Biraz aklımı uzaklaştırıp kendimi daha iyi hissetmemi sağlayacak bir film izlemek istiyordum. İnternetteki bir film listesinde ilgimi çeken Siyah Kuğu filmi bunu fazlasıyla başardı. Gün boyunca, ve ertesi gün de etkisi üzerimden geçmedi ve sahneler gözümün önüne gelip durdu. 

Vizyon tarihi: 25 Şubat 2011 (1s 43dk)
Yönetmen: Darren Aronofsky
Oyuncular: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel devamı
Tür: Dram, Gerilim
Ülke: ABD

Konu

  Nina, genç, güzel ve başarılı bir balerin. Annesiyle yaşıyor. Annesi de eski bir balerin ve Nina’ya bu konuda olabildiğince destek veriyor.

  Dans yönetmeni, o yıl düzenlenecek olan gösteride hem Siyah Kuğu’yu hem de Beyaz Kuğu’yu aynı anda canlandırabilecek bir balerin arıyor. Nina beyaz kuğu rolünü çok iyi gerçekleştirmesine rağmen, siyah kuğuyu oynamakta zorluk çekiyor. Siyah kuğu rolünde çok iyi olan Lily ile arasında bir rekabet oluşuyor. Bu rekabet yakın bir dostluğa dönüşüyor gibi görünse de Nina bu süreçte kendisiyle ilgili çok ilginç şeyler keşfediyor; daha önce asla yapmayacağı şeyler düşünmeye başlıyor. Bu noktada Nina, psikolojik problemler yaşamaya başlıyor ve gerçekte olmayan şeyler ve olaylar görüyor.

Genel Yorumlarım 

Filmin neredeyse tüm sahneleri inanılmaz etkileyiciydi. Hem gerilim, hem dram, hem psikolojik unsurlar içeren Siyah Kuğu filmindeki melankolik hava özellikle hoşuma gitti.

Baş karakter Nina’nın ruh halini iliklerime kadar hissettim; yaşadığı her şeyi kendim yaşamışım gibi oldum. Her film kolay kolay insana bir şeyler katıp düşünce yapısının değişmesine ve gelişmesine katkıda bulunamaz. İşte Siyah Kuğu filmi beni kalbimden vuran, düşünce yönünden bana çok farklı pencereler açmış olan bir filmdi.

Natalie Portman’ın oyunculuğuna da ayrıca hayran kaldım; sanki Nina karakterini oynamak için yaratılmıştı.

Şiddetle tavsiye edeceğim nadir filmlerden biri olduğunu düşünüyorum.

Fragmanı İzlemek İçin TIKLAYIN. 

Hakkında Yönetici

Kitap okumayı ve bireysel gelişimi çok seven, huzuru kitaplarda bulan, kitaplara ve güzel konulara dair biriktirdiklerini paylaşmaktan hoşlanan biriyim.

İlginizi Çekebilir

Yedinci Hayat-Seven Sisters

Herkese selam! 🙂 Bilim kurgu ve aksiyon karışımı bir film olan Yedinci Hayat’tan bahsetmek istiyorum. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir