Anasayfa / Kitap Yorumları / Anı-Günlük-Deneme / OLAĞANÜSTÜ BİR GECE – STEFAN ZWEİG

OLAĞANÜSTÜ BİR GECE – STEFAN ZWEİG

olaganustu-bir-gece-kitabi-stefan-zweig-Front-1

 

KİTABIN ADI: OLAĞANÜSTÜ BİR GECE                                    

KİTABIN YAZARI: STEFAN ZWEİG

BASKI YILI: 2016

SAYFA SAYISI: 80

YAYIN: İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

NAÇİZANE PUANIM: 7.0/10

 

Kısaca…

Yalnızca bir gün içinde yaşanan olayların anlatıldığı Olağanüstü Bir Gece‘de seçkin bir yaşam süren, tasasız ve duyarsız bir subayın sıradan bir pazar gününü at yarışlarında geçirirken, yetiştirildiği ahlaki değerlere ters düşecek bir suç işlemesiyle hayatı değişir. Kıskançlığı, kötülüğü ve şehvet gibi diğer insani duyguları içinde barındırdığını fark eder. Gece yarısı olduğunda karşılaştığı insanlar ve tanıklık ettiği olaylar, ona yaşadığı hayatın çoğunluğun yaşadığı hayata göre çok daha farklı olduğunu gösterir.

Burjuva hayatının samimiyetsizliğinden bunalmış genç bir subay…

Yaşadığı burjuva hayatının yapmacıklığından ve samimiyetsizliğinden bunalmış genç bir subayın suç işleyerek de olsa bir gün bir şeyler hissedebildiğini fark etmesiyle dünyası değişir. Zengin ailelerin yaşamlarına bir pencere açan bu hikayede, lüks hayat şartlarına sahip insanların kendi içlerinde mutsuz olma durumlarını anlayabilmemize olanak sağlanıyor. Hikayenin başından itibaren subayın başına gelen kötü olaylar silsilesi onun kendini cezalandırma şekli gibi görünüyor.

Olağanüstü Bir Gece, Zweig’in, katıldığı savaşta hayatını kaybeden bir subayın çekmecesinde bulduğu notlardan derlediği bir kitap. Dolayısıyla kitaptaki hikaye kurgusu alıştığımız Zweig kurgusundan daha farklı. Ayrıca Zweig’ın bu kitabında olabildiğince az iniş çıkışlı bir olay örgüsü kurduğunu da söylememiz gerekiyor.

İçinden…

Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan, bütün insanları anlar…

ayrac

Hikayenin başından itibaren olayların gidişatına hızlıca adapte olduğumuz ve okuyucuya kolayca özdeşim kurabilme imkanı veren Olağanüstü Bir Gece için dışarıdan şahitlik ettiğimiz burjuva hayatının aslında ne kadar da kaotik, politik ve renksiz olduğunu burjuva sınıfından birinin bakış açısından yansıttığı için okumaya değer, hoş bir kitap olduğunu söyleyebiliriz.

İyi okumalar.

15.08.2016

Nihan Polat

Hakkında nihan polat

Nihan, 1994 yazında İstanbul'da doğdu. Çocukken en sevdiği şey hızla giden bisikletten düşmek, kabuk tutan yaralarını soymak, tuğla tozuyla tükürükten kına yapmaktı. Eğitim hayatı boyunca birçok okul değiştirdi. Pek çok insan tanıdı. Tanıdığı insanlar ona çok şey kattı. Babası ona okuma yazmayı öğrendiği günden itibaren kitap okuttu. En sevdiği de Ayşegül Serisiydi. Ayrıca babası tam bir sinemaseverdi ve onu sinemaya yönlendirdi. Nihan, Ege Üniversitesinde Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi, edebiyatı ve sinemayı çok seviyor.

İlginizi Çekebilir

Portobello Cadısı – Paulo Coelho

  Herkese selamlar! Şimdiye kadar okuduğum en ilginç ve en sürükleyici romanlardan biri olan Portobello …

2 Yorum

  1. Birbirinden güzel tanıtımlar görüyorum sitenizde, bu da onlardan biri. Artık referans kaynağım olma yolunda hızla ilerlemekte bu site. Teşekkürler… 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir